Argentina 4 – Tolhuin

Den 265. – 266. Tolhuin: Srdce Ohňové země a tichý odkaz národa Selk’nam (27/1/2026)

Zdravíme vás! Dnes s vámi musíme sdílet zajímavou myšlenku: jsou místa, která projedete a za hodinu o nich nevíte. A pak jsou místa jako Tolhuin. Tohle městečko, ležící na břehu monumentálního jezera Fagnano, nás zasáhlo přímo do srdce. Není to jen zastávka na mapě, je to místo, kde se zastavil čas a kde historie původních obyvatel dýchá z každého rohu.

Začalo to klidně. Ranní bubnování deště na střechu Mulťákanás přimělo k pomalému startu u jezera. Ale jakmile se mraky roztrhaly a vykouklo slunce, nebylo na co čekat. Naším cílem byl Tolhuin – město, které v jazyce původních obyvatel znamená „jako srdce“. A přesně takovou energii jsme tam cítili.

V Tolhuinu jsme se hlouběji ponořili do historie národa Selk’nam (Ona). Bylo pro nás až neuvěřitelné sledovat jejich osud. Byli to urostlí, hrdí lidé, kteří dokázali přežít v nejdrsnějších podmínkách světa jen s pomocí ohně a kožešin. Jejich spirituální svět, rituály Hain a masky, které měly nahánět strach i úctu, jsou fascinující. Je bolestné vědět, že tento národ byl v minulosti téměř vyhlazen, ale jejich odkaz v Tolhuinu žije dál. V místním obchůdku jsme si koupili knihu o jejich historii – cítili jsme, že si tenhle příběh musíme odvézt s sebou, nejen v hlavě, ale i v knihovně v autě.

Ovšem návštěva Tolhuinu by nebyla kompletní bez zastávky v Panadería La Unión. Tohle není jen pekárna, je to legenda celého jihu Argentiny. Stěny jsou polepené fotkami slavných osobností, které tu jedly, ale atmosféra je přesto domácká. My jsme tam šli najisto – pro jejich vyhlášené Churros. Křupavé, sladké a plné energie, přesně to, co po deštivém ránu potřebujete. Procházeli jsme se městem s papírovým sáčkem v ruce a prostě se jen kochali tím klidem. Večer jsme se vrátili k jezeru Fagnano. Západ slunce nad hladinou, která se táhne až k obzoru, byl za odměnu. Ten klid, kdy slyšíte jen šplouchání vody a praskání chladnoucího motoru, je nepopsatelný.

Ráno nás přivítalo azurové nebe. Jarda vyrazil na svůj ranní běh podél jezera, já si zacvičila na čerstvém vzduchu a pak přišel ten nejlepší „nakopávač“ – otužovačka v jezeře. Voda byla ledová, ale ten pocit znovuzrození a energie, která vám projede celým tělem, je návykový. Tohle je ten pravý „vanlife“ vibe, pro který jsme sem jeli. Kolem poledne jsme se ještě naposledy vrátili do Tolhuinu. Nechtělo se nám odjíždět. Dali jsme si poslední rozlučkové Churros (ano, jsou fakt tak dobré!) a naposledy se prošli ulicemi, které nesou jména i stíny starých indiánských náčelníků.

Loučíme se s tebou, nádherný Tolhuine. Děkujeme za tu hloubku a klid, který jsi nám dal. Teď už nás čeká cesta zpět do Río Grande, ale kus toho indiánského srdce si vezeme v Mulťákovi s sebou.

Vzhůru na sever!