Kongo 2 – Brazzaville

Den 67.-76. Tenis Club Brazzaville  (13/7/2025)

Je neděle, vstáváme brzy ráno a vyrážíme do Brazzaville. Cestou, necestou brázdíme silnice, které mnohdy připomínají české polní cesty, ale jsme šťastní, že jedeme a Mulťáček to zvládá. V poledne přijíždíme do hlavního města Brazzaville a jdeme na první obhlídku – tou jsou trhy. Všude je spousta ovoce, ryb a všeho, na co si jen vzpomeneme. Procházíme se a poznáváme Brazzaville. Po obchůzkách míříme do TenisClubu, který bude na nějaký čas naším útočištěm. Je tu i bazén a krásné prostředí a tak si jdeme před večeří trochu zasportovat, abychom přišli na jiné myšlenky.

V pondělí brzy ráno stopujeme taxíka a míříme na ambasádu Demokratické Republiky Kongo. Máme všechny potřebné dokumenty, ale bohužel i menší smůlu, protože víza vydávají jen residentům Republiky Kongo. Což ale znamená, že když budeme residenti, tak nám víza udělají… A tak rychle frčíme na úřad zažádat o rezidentská víza. Na úřadě nám vychází vstříc, samozřejmě za menší úplateček a tak souhlasíme a platíme vše, co u sebe máme. Do týdne budeme residenti Konžské Republiky, yes!

V týdnu aspoň máme čas na výpravy po Brazzaville, trochu uklidit a vyprat oblečení, ať se nám lepší dýchá.  Čas nás trochu tlačí a my jdeme zkusit štěstí ve čtvrtek, ale zatím se nic neděje. V pátek jsme úspěšní a dostáváme rezidentská víza, ale se 100% úplatkem, je mi z toho trochu smutno, moje emoce to nezvládají, ale nedá se nic dělat. Děkujeme a odjíždíme na ambasádu DRC zařídit víza. Při příjezdu odevzdáváme mobilní telefony a jdeme do kanceláře, ihned si nacházíme kamaráda, platíme víza a jedeme do Tenis Clubu. O víkendu si dáváme pauzu, neb jsme trochu nastydlí a věříme, že v pondělí budou víza a my pojedeme dál.

Víkend utekl jako voda a v pondělí se nic neděje, ale má to výhodu, přijeli cestovatelé z Německa a tak si děláme hezký večer v areálu. V úterý se vydáváme na misi víza zpátky na ambasádu, sedíme, čekáme, nic se neděje… na konci úředních hodin jsme povoláni k samotnému šéfíkovi. Moc příjemnou návštěvu nečekejte. Dozvídáme se, že nám víza nedá, jelikož máme ambasádu v Čechách a mohli jsme si víza udělat v Čechách a tak nám aspoň vrací peníze za nevyřízená víza a my rozladění odcházíme. Zbytečně jsme vyhodili 15 tisíc do kanálu a budeme platit 20 tisíc za loď Cabinda – Soyo, ale i to patří k cestování a my se nenecháváme odradit. Míříme zpátky do Tenis Clubu, kde strávíme poslední noc a zítra vzhůru do Ponte Noire – je tam konzulát DRC, tak ještě zkusíme štěstí tam. Dobrouuu